poniedziałek, 14 lipca 2014

Wstydliwy problem - choroby skóry głowy (1)





Choroby skóry głowy to temat we włosowej blogosferze często pomijany, a jakże ważny. Nie sposób ująć go pisząc o nim jednokrotnie, bo choroby skóry głowy mogą mieć różne podłoże - bakteryjne, grzybicze, wirusowe, alergiczne, hormonalne czy pasożytnicze.
Osoby, które z problemem się nie borykają na co dzień powinny dbać o odpowiednią higienę skóry głowy, która w pielęgnacji olejami jest szczególnie ważna. Olejowanie skóry głowy może przynieść zarówno bardzo dużo pożytków - nawilżenie, pozbycie się łupieżu spowodowanego suchością skóry, równowaga przetłuszczania - jak i szkód - skóra głowy z przetrzymanym olejem to idealne siedlisko rozwoju bakterii czy grzybów. Dlatego już jakiś czas temu poruszyłam na blogu temat tonizowania skóry głowy przed olejowaniem, które jak się okazało był strzałem w dziesiątkę i wielu z Was przypadło do gustu. 

Jeśli jeszcze nie czytałyście wpisu o tonizowaniu skóry głowy zachęcam do zajrzenia [tonizowanie skóry głowy]

Najczęściej występującą chorobą skóry głowy (nawet u połowy dorosłych) jest łupież (dlatego od niego zaczniemy), który może przybierać różne formy - począwszy od łupieżu suchego, który jest dokuczliwy się przede wszystkim ze względów estetycznych, skończywszy na łupieżu tłustym, mogącym przeradzać się w łojotokowe zapalenie skóry głowy

W skrócie:
  • łupież suchy - nazywany także zwykłym, uznawany za mniej groźny, małe, białe płatki naskórka, może minimalnie osłabiać cebulki, objawiać się także swędzeniem, nieleczony i zaniedbany może przekształcić się w łupież tłusty
  • łupież tłusty - rozwija się z łupieżu suchego w związku z obecności drożdżaka pityrosporum ovale, który na co dzień bytuje na skórze głowy jako element mikroflory (staje się groźny np. w długotrwałych stanach osłabienia organizmu), towarzyszą mu większe, żółte płatki naskórka, które są mokre

Czynniki wywołujące łupież
Do tej pory nie jest znana główna przyczyna łupieżu, jednak przyjmuje się, że w jego rozwoju bierze udział szereg czynników zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Wśród nich wyróżnia się takie jak: zaburzenia hormonalne, ogólne osłabienie organizmu, alergię, stres, niski poziom higieny, nieodpowiednia dieta (bogata w tłuszcze nasycone, cukry). [1]
Uznaje się aktualnie, że czynnikiem istotnym w powstawaniu łupieżu są drożdżaki Malassezia (M. globosa oraz M. restricta), których rozwój sprawia, przyspieszanie się wydzielania sebum i rozrastanie górnej warstwy naskórka. [2]

Jak działać w przypadku łupieżu
Jak pewnie się domyślacie postępowanie w przypadku łupieżu będzie różne w zależności od jego rodzaju

  • W przypadku łupieżu suchego zaleca się regularne stosowanie szamponów przeciwłupieżowych, zmianę kosmetyków mogących przyczynić się do wysuszenia skóry głowy (w tym: ograniczenie do zera nowych kosmetyków, które zostały wprowadzone do pielęgnacji przed wystąpieniem łupieżu, powstrzymywanie się od stosowania kosmetyków do stylizacji), stosowanie do płukania skóry głowy letniej wody przegotowanej, zmiany w diecie (ograniczenie tłuszczów nasyconych i cukrów).
    W przypadku nawracającego się łupieżu suchego lub długotrwałego stanu należy skonsultować się z dermatologiem. 
  • W przypadku łupieżu tłustego stosuje się szampony lecznicze zawierające siarkę lub wyciągi z szałwi i czarnej rzepy, także szampony przeciwłupieżowe (wszystkie hipoalergiczne), wśród domowych metod wyróżnia się także stosowanie oliwki salicylowej - dostępna w aptekach w wersji 5% kwasu salicylowego, wykazująca działanie odkażające, pomaga w usunięciu zewnętrznych warstw naskórka. 

Z doświadczenia wiem, że zarówno w przypadku łupieżu suchego jak i tłustego sprawdza się mycie skóry głowy delikatnymi szamponami, z jednoczesnym dbaniem o odpowiednią higienę i oczyszczanie skóry głowy i regularnym (np. co drugie lub trzecie mycie) stosowaniem szamponów leczniczych, specjalistycznych. 

Liczę, że taka kompleksowa wiedza z dziedziny chorób skóry przyda się przynajmniej kilku z Was, dlatego zachęcam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w opisywanych schorzeniach. 

Kolejne wpisy przewiduję na tematy związane z chorobami o podłożu bakteryjnym i grzybiczym, także o pasożytach (wszawica) i o wstydliwych wizytach u fryzjera z chorą skórą głowy. 

Linki:

26 komentarzy:

  1. mojemu małżonkowi w walce z łupieżem pomogły produkty nawilżające szczególnie szampon z dużą zawartością aloesu w składzie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. pamiętasz może co to był za szampon?

      Usuń
    2. tak, Himalaya, szampon przeciwłupieżowy oraz aloesowego szamponu Equilibra, tylko muszę dodać iż on borykał się z łupieżem suchym

      Usuń
  2. Jest jeszcze łupież pstry. Ten to jest okropny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Carmen - to prawda, schorzenie trudne do wyleczenia, nie miałam jednak z nim do czynienia bezpośrednio dlatego ciężko jest mi o nim cokolwiek powiedzieć.

      Usuń
    2. Da się wyleczyć. Wystrzegaj się pożyczania szczotek czy uzywania nie swoich ręczników. (nawet do lezenia na plaży)
      maść i specjalistyczny szampon pomagaja. Ale stan skalpu byl okropny. Skóry również. Aż wstyd wychodzić. Na szczęście już dawno to za mna :)

      Usuń
    3. Najgorzej, że o tej formie mało ludzie mówią. A jak nieodpowiednio zacznie się leczenie, to wiecej krzywdy sobie człowiek narobi. Drogeryjny szampon duzo szkód może przyniesc.

      Usuń
  3. Raz w życiu miałam łupież tłusty i to byłą tragedia... W tym przypadku polecam wizytę u dermatologa przy pierwszych zmianach bo ciężko go wyleczyć :(

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam łupież tłusty i żaden dermatolog nie jest w stanie mi pomóc ;/ Począwszy od takich, którzy nie zaglądali nawet a skończywszy na ostatniej pani, która powiedziała mi, że tego nie da się wyleczyć ;) /E

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Łupież tłusty da się wyleczyć i trzeba go leczyć, jeśli nie próbowałaś spróbuj właśnie Nizoralu albo szamponu na bazie solanki siarkowej Sulphur (http://sulphur.com.pl/product/zdroj-szampon-leczniczy/) stosowany często przy ŁZS. Ogranicz, przynajmniej na chwilę, stosowanie odżywek na skórę głowy na rzecz tych bezpiecznych, może nawet też z serii leczniczych do szamponu.

      Usuń
  5. Może poradziłabyś ? Mam szybko przetłuszczającą się skórę głowy( za uszami i na czole też). Jakieś 12 godzin od mycia łagodniejszym szamponem włosy zaczynają wyglądać mi coraz gorzej, a na skórze można gdzieniegdzie wyczuć drobny "piasek" powstający chyba z suchych krostek. Czy to jest łupież ? Czy to jest typowe dla przetłuszczającej się skóry ? Walczyć z tym peelingiem czy jakoś inaczej ? Co z tym robić ?
    Ps Nie mam aktualnie podrażnienia po farbach ani szamponach, na buzi za to rozszerzone pory i sezonowy trądzik alergiczny. Piegowaty jasny typ.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli mogę się wtrącić. Moje włosy latem przetluszczaja się trochę bardziej. Kiedyś przetluszczaly się strasznie. Nie zauważyłam żadnego piasku czy krostek. Więc jeśli te krostki są spore i pojawiaja się nowe, może być to łupież.
      Nie rezygnuj z delikatnych szamponow i nie rozdrapuj krostek. Może spróbuj wyeliminować przetluszczanie? Maski nakladaj przed myciem, odżywki omijając skalp. Jak się spisuja u Ciebie suche szampony? Jakich kosmetykow uzywasz? Probowalas olejowania skalpu? To może pomóc, poszukaj odpowiedniego oleju i aplikuj go na czysta skore głowy. Potrzymaj z godzinę i umyj ponownie.
      Uzywasz może jakis plukanek?

      Usuń
    2. Staram się zawsze omijać skórę głowy przy nakładaniu odżywek czy masek bo mam włosy cienkie i bardzo "strączkujące". Myję codziennie ale na przemian np Green Pharmacy nagietkowy, LAbell dziecięcy z SLESEM ale bez konserwantów, bardzo sporadycznie Babydream. Olejowania skalpu nie próbowałam - dziękuję za sugestię - poczytam i poszukam czegoś odpowiedniego. Płukanek ani suchego szamponu nie używam bo część włosów mam po rozjaśnianiach i kwas lub alkohol może mi zrobić "biały martwy kołtun" Niemniej bardzo dziękuję za odpowiedź !!

      Usuń
    3. Skoro problem występuje przy stosowaniu łagodnych szamponów może to reakcja alergiczna na betainę, którą często wciskają do takowych? Sprawdź skład kosmetyków po których problem się nasila. Tak jak wspomniała carmen nie rozdrapuj krostek, a jeśli olejownie to tylko i wyłącznie na czystą skórę głowy i nie przetrzymywać.
      A w celu odkażenia ja jednak polecałabym oliwkę slicylową, przy minimalnym zetknięciu i regularnym, ale nie częstym stosowaniu nie powinna robić krzywdy Twoim rozjaśnianym włosom.
      Jeśli nie minie konieczna będzie wizyta u lekarza.

      Usuń
    4. Ogólnie to nawet maski stosowalabym na czystą skórę głowy.
      A jak Twoje włosy zachowują się właśnie po Babydream? Poobserwuj po którym szamponie jest dobrze, a przy którym robi si. Gorzej i przeanalizuj składy ;)

      Usuń
  6. Ja walczę z łupieżem już od daawna.. Ale spowodowany jest on twardą wodą w mieście w którym mieszkam.. Kiedy wracam do rodzinnego miasta i myje głowę problem momentalnie znika.. Także chyba sytuacja bez wyjścia niestety.. Bo wodą z butelki to majątek bym wydała na moje długie wlosy, dodatkowo niedokładne spłukanie szamponu też by raczej zaszkodziło..

    OdpowiedzUsuń
  7. ja mam raczej problem z suchą skórą głowy, bo mam to już od dłuższego czasu i ani mnie nie swędzi, ani nie przekształca się w coś innego, ale jest to denerwujące... ;/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Monika a nie masz delikatnej wysypki? Może to delikatne uczulenie? Albo przewrażliwienie :)

      Usuń
  8. a co jeśli włosy szybko mi się przetłuszczają i widzę czopy łojowe i zarówno suche płatki skóry? ale niestety największy problem to okropne wypadanie włosów. kucyk jest juz grubości kciuka a wlosy dalej leca i nic nie pomaga..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co rozumiesz poprzez "nic"? Jesteś po wszystkich najważniejszych badaniach? - morfologia (żelazo), TSH, jeśli to nie pomogło to może androgeny i estrogeny? Radykalna zmiana diety - odstawienie nasyconych kwasów tłuszczowych na rzecz NNKT?

      Usuń
  9. Zainteresowałaś mnie tym tonizowaniem, nie widziałam tego wpisu więc lecę czytać! Bo jedyne moje oczyszczanie skalpu to peeling i od czasu do czasu mocniejszy szampon!
    Mój TŻ boryka się z problemem skóry głowy, ale nie do końca wiem co to jest...

    OdpowiedzUsuń
  10. Nigdy nie miałam łupieżu i mam nadzieję, że tak zostanie.

    OdpowiedzUsuń
  11. Zmotywowałaś mnie do wznowienia walki z łupieżem mojego chłopaka ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Nigdy nie miałem łupieżu i oby tak zostało :)

    OdpowiedzUsuń




Nie zgadzam się na kopiowanie tekstów i zdjęć mojego autorstwa bez mojej zgody lub podania źródła.
Treści publikowane na moim blogu podlegają ochronie przez prawo autorskie. Przeglądając tą stronę akceptujesz korzystanie z plików cookie.