sobota, 23 czerwca 2012

Henna i cassia do włosów blond

Naturalną hennę poznałam 4 miesiące temu. Wcześniej zawsze kojarzyła mi się z czarną papką nakładaną przez starsze panie na brwi. Sama henna farbuje włosy na kolor miedziany, rudy. Z biegiem czasu stworzono całą gamę mieszanin różnych składników, aby uzyskać inne odcienie - od ciepłych blondów aż po hebanową czerń. Największą bazą wyboru dysponuje firma khadi. Moja jest z fracuskiej firmy mającej swoją siedzibę w Marsylii HENNEFDROG Henne Natur. Wybrałam ją dlatego, że stworzona została z myślą o włosach blond, a khadi dla blondynek  ma w swojej ofercie tylko "bezbarwną hennę" inaczej Cassię (którą zamierzam zamówić jak tylko wykończę swoje aktualne opakowanie).

Skład:

  • Cassia obovata - główny składnik (także henny bezbarwnej) - roślina zawierająca złoto-miodowe substancje barwiące, stosowana na słowy wzmacnia je, nadaje połysk i pogrubia. W medycynie używana przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.
  • Camomiliae matricaria (Rumianek pospolity) - nadaje włosom blond naturalne refleksy. Działa ochronnie, regenerująco i łagodząco. Pozostawia włosy miękkie i błyszczące.
  • Rosmarinus officinalis (Rozmaryn lekarski) - działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Jako wyjątkowo silny przeciwutleniacz spowalnia proces starzenia się komórek. Stymuluje wzrost włosów poprzez poprawę krążenia krwi skóry głowy. Działa przeciwłupieżowo.
  • Lawsonia Inermis - sproszkowane liście i pędy Lawsonii są używane do produkcji barwnika zwanego henną. Oplata włos delikatną warstwą, zapewniając włosom doskonałe zabezpieczenie przed niekorzystnym działaniem czynników zaniczyszczonego środowiska. Dodaje włosom sprężystości, puszystości oraz blasku.
Producent obiecuje
"100% naturalna, pozostawia włosy lśniące, mocne i zdrowe. Wzmacnia cebulki włosów, nadaje objętość i regeneruje uszkodzoną strukturę włosa. Henne Natur Blond nie rozjaśnia ciemnych włosów uwydatnia jedynie ich jaśniejsze pasma. W celu odżywczym może być stosowana do każdego koloru włosów, lecz efekt kolorystyczny uzyskuje się na włosach w kolorze od jasnego blondu do jasnego brązu. Opakowanie zawiera 90g mieszanki ziołowej w proszku."

Moje odczucia
Hennę używałam już trzykrotnie. Początkowo efekt kolorystyczny był bardziej widoczny i zgodny z obietnicą producenta. Henna nie rozjaśnia włosów, nadaje im tylko lekko miodowy odcień. Nie stały się też rude, chociaż po pierwszym użyciu byłam przerażona początkowym mocno rudym poblaskiem (zniknął po 2 myciu). 90g henny wystarczyło mi już na 3 użycia, a jeszcze troszeczkę zostało. 
Jej działanie zależy od tego jak długo ją będziemy trzymać na naszych włosach. Na opakowaniu jest napisane, że może być to czas od 1 do 3 godzin. Postanowiłam wypróbować wszystkie trzy warianty :)
Efekt po 1 godzinie - włosy odżywione, błyszczące, wyraźnie grubsze i podsiadające większą objętość. Brak efektów kolorystycznych
Efekt po 2 godzinach - to samo co po 1 + lekko miodowy odcień, który utrzymywał się przez około tydzień (przy codziennym myciu włosów)
Efekt po 3 godzinach - brak różnic pomiędzy 2-3h

W związku z tym, że opis na stronie producenta znajdziemy wyłącznie w języku angielskim, przedstawiam wam moje spolszczenie :)

Własności:
Henna ma właściwości barwiące z powodu obecności taniny, oryginalny, naturalny barwnik znajduje się w liściach. Łączy się on z keratyną we włosach; Henna poprawia kondycję twoich włosów i wzbogaca je o subtelny blask, wzmacnia cebulki, włosy na długości, poza uzdrowieniem zapewnia lśniący kolor włosom.

Aplikacja wg producenta:
Załóż rękawiczki. Połącz proszek z gorącą wodą do stworzenia gęstej, kremowej konsystencji pasty. Zaaplikuj na suche, czyste włosy, kawałek po kawałku od cebulek, aż po same końce. Spłucz swoje włosy ostrożnie, potem umyj szamponem, którego używasz na co dzień. Wysusz i stylizuj. 

Moja aplikacja:
Stosując się do zasad producenta doprowadziłam moje włosy do kompletnej suszy. Dlatego opracowałam swoją metodę: Umyj włosy i pozostaw w ręczniku. Kiedy ręcznik będzie odsączał z nich wodę ty rozpuść hennę z odpowiednią ilością wody - do utworzenia się konsystencji pasty. Opcjonalnie można dodać jogurtu, który zapewni nawilżenie włosów. Po wybranym czasie spłucz hennę i nałóż na około 10 minut odżywkę nawilżającą (np. Garnier Karite). Spłukujemy chłodną wodą, pozostawiamy włosy do wyschnięcia.

Uwaga!

  • Nie używaj henny do farbowania brwi i rzęs.
  • Najpierw przetestuj hennę na partii swoich włosów blisko karku, żeby się upewnić, że kolor jest w porządku. 
  • Żeby osiągnąć odpowiedni rezultat, zaleca się aby nie mieszać henny z produktami chemicznymi.
  • Zrób test alergii na skórze. Nie używaj henny jeżeli twoja skóra zaczerwieni się w ciągu 48h.


ZBIORCZE WSKAZÓWKI:
1. Zmieszanie henny z herbatą wzmocni intensywność koloru. Aby otrzymać intensywniejszy efekt można dodać także soku z cytryny. 
2. Aby uniknąć zabarwienia skóry użyj kremu dookoła skroni i w okolicach karku.
3. Powtarzaj koloryzację, nie częściej niż co 3 tygodnie (suchość).
4. Używaj maski lub odżywki nawilżającej po koloryzacji.
5. Blondynki nie powinny spodziewać się drastycznej zmiany koloru po użyciu Cassi, a jedynie delikatnego ocieplenia
6. Henna Cassia u większości będzie działać jak pogrubiająca włosy odżywka :)

22 komentarze:

  1. mam około 13 centymetrowe odrosty a reszta to włosy ktore byly poddane dekoloryzacji i zafarbowane na blond (jednak moje naturalne sa troszke ciemniejsze niz reszta) i zastanawiam sie czy roznica moze sie jeszcze bardziej spotęgowac czy raczej nie bedzie to przeszkadzalo. jak sadzisz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. henna bezbarwna nie rozjaśni włosów, a jedynie doda miodowy kolor, więc myślę, że odrost będzie tak samo widoczny jak aktualnie. Jednak jeżeli już nakładasz hennę musisz wiedzieć, że nie lubi się ona z chemicznymi farbami... i o ile nakładanie henny na farbowane włosy jeszcze "ujdzie" to nakładanie (jakby Ci się odwidziało:D) farby na hennowane włosy owocuje zgniłą zielenią, gdyż henna mocno wbudowuje się w strukturę włosa :)

      Jeśli jesteś zdecydowana to próbuj - efektu może nie być widać ani w dobrą, ani w gorszą stronę... jeśli wiesz, że będziesz chciała zrezygnować ze "schodzenia" z koloru i zafarbujesz- lepiej nie ryzykować :)

      Usuń
  2. Kusi mnie od dawna henna, ale nie chciałabym tego miodowego odcienia... oczekiwałabym jedynie wzmocnienia włosów:) W ciepłych kolorach nie wyglądam zbyt korzystnie..

    OdpowiedzUsuń
  3. Hej mam włosy koloru ciemny blond, częśc ma naprawde jasny odcień, a część szczególnie od "wewnętrznej" strony wpada w jasny brąz. Zależy mi głównie na podkresleniu refleksów i wzmocnieniu włosów. Boję się jednak odrostów by nie wpaść w bledne koło farbowania. Czy po takiej neutralnej hennie się pojawiają?
    Bardzo dziękuję za odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Henna może podkreślić ciepły odcień, nigdy rozjaśnić. Jeśli chodzi o wzmocnienie włosów to ziółka są w tym niezastąpione należy jednak pamiętać o odpowiednim nawilżeniu :)

      Usuń
  4. Po jakim czasie do zrobieniu henny można użyć chemicznej farby? Czy ta henna po jakimś czasie się wypłucze z naszych włosów?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak zostało napisane "Henna łączy się z keratyną włosa" nawet jeśli kolor nie będzie widoczny, to henna połączyła się zupełni trwale. Jedynym wyjściem jest obcięcie włosów, które zostały zafarbowane henną.
      Nie polecam stosowania farb chemicznych na hennowane wcześniej włosy :) a przynajmniej nie w jasnych odcieniach, bo niestety jest ryzyko zieleni.

      Usuń
  5. hej. Mam zamiar kupić sobie tę hennę. Włosy naturalne są w kolorze jasnego brązu, farbuję je na złoty blond. Czy po hennie, kiedy pojawią się odrosty, nie będę miała problemu z zafarbowaniem ich?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przypadku bezbarwnej henny nie ma jakiegoś dużego efektu kolorystycznego, henna cassia nie farbuje, a jedynie może w niektórych przypadkach ocieplić kolor. Tak jak było wpisane wyżej po stosowaniu henny (nawet tej bezbarwnej) nie poleca się stosowania farb chemicznych, znam nie jeden przypadek, w którym właścicielki musiały się uporać potem z zielonkawym odcieniem. Ale spcjalistką w tym temacie nie jestem.

      Usuń
  6. tak tak rozumiem, że na hennowane włosy farba może wywołać odcień niepożądany, ale mi chodzi o te włosy, które odrosną po użyciu henny. Czy wtedy normalnie będę mogła farbować odrosty farbą bez paniki?

    OdpowiedzUsuń
  7. dzięki:) dzisiaj zamawiam hennę, tylko jeszcze nie wiem czy tą bezbarwną czy w kolorze blond

    OdpowiedzUsuń
  8. a powiedz mi jeszcze, bo nigdzie nie mogę znaleźć składu tej henny. Czy ona jest 100% naturalna? Czy składa się tylko z tych 4 składników czy są jeszcze jakieś składniki dodatkowe?

    OdpowiedzUsuń
  9. Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą. Tak jak Ci napisałam wcześniej mój naturalny kolor to jasny brąz/ mysi brąz. Czy jakbym kupiła tą blond hennę myślisz, że by złapało? Na stronie jest napisane, że efekt kolorystyczny uzyskuje się na włosach od jasnego blondu do jasnego brązu. Nie wiem czy to ma sens co miesiąc farbować odrosty a henną raz na jakiś czas.

    OdpowiedzUsuń
  10. Już wiele razy zastanawiałam się nad bezbarwną henną. I mam pytanie ja mam włosy takiego koloru http://jablondynka.blogspot.com/2013/09/wosy-blondynki.html
    (to nie reklama - po prostu nie mam jak inaczej pokazać zdjęcia). Moje włosy były farbowana farbą drogeryjną, ale ten kolor został spłukany i dlatego końcówki mam jaśniejsze od włosów przy skórze głowy (gdzie normalnie i tak są ciemniejsze) i czy jeśli bym zafarbowała włosy bezbarwną henną - to czy kolor by mi ściemniał - że byłabym mniejszą blondynką niż jestem :D - czy uwydatnił, podkreślił kolor włosów, bo ja i tak mam w sumie takie miodowe włosy i tak się tylko zastanawiam...?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bezbarwna henna jak sama nazwa wskazuje jest bezbarwna i nie powoduje zmiany koloru (ani przyciemnienia ani rozjaśnienia), raczej podkreśla słomecznymi tonami to co już jest :)

      Usuń
  11. Czy nadal używasz casii od khadi? Chciałabym zrezygnować z blondu uzyskanego rozjaśniaczem i spróbować czegoś delikatniejszego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie używałam khadi ;) Henna z wpisu to Henne Natur Blond.
      A co do zastąpienia rozjaśniacza cassią to tak jak napisałam we wpisie henna nie rozjaśnia włosów, a jedynie ociepla włosy, które już mają kolor blond. Jeśli jesteś blondynką i chciałabyś delikatnie zmienić odcień to możesz spróbować, jeśli chciałabyś lekko rozjaśnić włosy u nasady z ziołowych metod mogę polecić Ci kilka kuracji rzewieniem :)

      Usuń
  12. Tak, dziękuję, masz piękny kolor włosów, wygląda tak naturalnie. Rozumiem, że już nic nie stosujesz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :* Cassię stosuję bardzo okazjonalnie, ale na dłuższą metę ma niewielki wpływ na kolor włosów :)

      Usuń
  13. Khadi wydało nowe henny dla siwiejących i blondynek w 3 wersjach kolorystycznych: złoty, jasny i średni blond.
    Czy któraś już próbowała na naturalnym mysim blondzie? Czy jest szansa uzyskania truskawkowego blondu?

    OdpowiedzUsuń




Nie zgadzam się na kopiowanie tekstów i zdjęć mojego autorstwa bez mojej zgody lub podania źródła.
Treści publikowane na moim blogu podlegają ochronie przez prawo autorskie. Przeglądając tą stronę akceptujesz korzystanie z plików cookie.