piątek, 12 lipca 2013

Jak to jest z tym wnikaniem w głąb włosa? - przeprawa przez składniki odżywek i masek


Ostatnio dotarło do mnie pytanie od jednej z was. Okazało się ono na tyle interesujące, że odpowiedzi postanowiłam poświęcić ten właśnie wpis  - jak to jest... czy odżywki naprawdę muszą wnikać wgłąb włosa aby dawać nam zapewniony przez producenta efekt?
Powstaje pytanie, czy jakiekolwiek odżywki w ogóle wnikają wgłąb naszych włosów na tyle aby im rzeczywiście i długotrwale pomóc. 

Różne składniki w odżywkach czy maskach mają różne przeznaczenie, jedne muszą pracować na powierzchni, inne zaś wnikając wgłąb włosa. Jednak przenikalność odżywki czy maski często zależy nie od samego produktu, a od sposobu podania przez użytkownika, czy też użytkowniczki danego produktu.

Od czego może zależeć wnikalność?
  • Oczyszczenie włosów - co prawda, silikony czy inne substancje filmotwórcze nie tworzą do końca nieprzepuszczalnej warstwy na włosach, jednakże odpowiednie oczyszczenie włosów przed ich odżywianiem może mieć znaczący wpływ na działanie jakiejś odżywki lub maski. Tak więc jeśli jakaś maska wydała nam się zbyt treściwa, a niekoniecznie mamy ochotę wyrzucać dopiero co otwarte opakowanie spróbujmy wcześniej oczyścić włosy szamponem z SLS. 
  • Temperatura - działanie wielu masek może zależeć od zastosowanej przy ich nałożeniu temperatury. Często związana jest z tym lepsza przenikalność składników wraz z delikatnym rozszerzeniem się łusek włosa. Podgrzewanie aktywuje ruch składników leczniczych oraz wody wewnątrz włosa. Tutaj zauważamy zastosowanie co raz bardziej popularnej ostatnio sauny na włosy.
  • Jeżeli odżywka lub maska wydała nam się z kolei zbyt lekka dla naszych włosów powinnyśmy spróbować podgrzać maseczkę - uruchamiając ciepły nawiew suszarki lub owijając włosy ciepłym ręcznikiem (trik: owinięcie ręcznika wokół butelki/termoforu wypełnionego gorącą wodą na czas naszej kąpieli czy mycia włosów)
  • Odsączanie - niejednokrotnie zapominamy, że aby odżywka naprawdę dobrze działała przed jej nałożeniem powinnyśmy odsączyć wodę z włosów ręcznikiem. Niestety przyznam się szczerze, że i ja czasem z braku czasu ograniczam się do wykręcenia włosów dłońmi z nadmiaru wody.
Różnorodne składniki

Tak jak zostało już powiedziane odżywka i maski zawierają składniki, które posiadają też różne funkcje. Dla potrzeb odpowiedzi na pytanie możemy podzielić je na takie, które wnikają i takie, które działają na powierzchni włosa, niektóre z nich znajdują się jednak zarówno po jednej jak i po drugiej stronie, w zależności od pełnionych funkcji.

SKŁADNIKI KTÓRE MOGĄ DZIAŁAĆ NA POWIERZCHNI
SKŁADNIK
Przykłady w INCI
Dlaczego nie ma potrzeby przenikania?
Silikony
Pomagają stworzyć barierę zapobiegającą utracie wody, nabłyszczają, wygładzają
Składniki powierzchniowo czynne
behentrimonium chloride, behentrimonium methosulfate, stearalkonium chloride, cetrimonium chloride, dicetyldimonium chloride
Składniki działające na powierzchni włosa, silne składniki powierzchniowo czynne mogą wpłynąć na odchylanie się łusek włosa dzięki czemu mogą być pomocne przed nałożeniem olejków czy masek odżywiających
Oleje mineralne
Mineral oil, Paraffinum Liquidum
Pomagają stworzyć barierę zapobiegającą utracie wody
Niektóre olejki lub masła
Oliwa z oliwek, Jojoba, Olej Kokosowy, Shea, Nafta
Pomagają stworzyć barierę zapobiegającą utracie wody
Humektanty
Aloe vera, glycerin, honey
Wiążą wodę na zewnątrz, a więc pomocne przy zatrzymaniu nawilżenia wewnątrz
Zmiękczające
Składniki powierzchniowo czynne + cetyl alcohol, stearyl alcohol, cetearyl alcohol, -polyquaternium
Zmiękczają łuski włosa
Hydrolizowane proteiny
Np. Hydrolysed Wheat Protein
Mogą pomagać w uzupełnieniu ubytków włosa, jednak w tylko czasowo, aż do wymycia – dla tego celu nie ma potrzeby wnikania wewnątrz włosa
Woda
Water, Aqua
Są sytuacje, w których nie ma potrzeby przenikania wody wewnątrz włosach – np. mycie, woda potrzebna jest aby zmywać z włosów brud i inne substancje,
Ceramidy
Ceramide 3, Hydroxypalmitoyl Sphinganine
Niektóre ceramidy dostarczane w preparatach kosmetycznych mają zdolność wypełniania ubytków na powierzchni włosa, „zatykają dziury”, dzięki czemu wpływają na zatrzymanie wody wewnątrz, są więc pośrednim środkiem nawilżającym, a nie natłuszczającym (w tym wypadku nie należy sugerować się ich lipidową naturą)



SKŁADNIKI, KTÓRE MOGĄ WNIKAĆ W GŁĄB WŁOSA
SKŁADNIK
Przykłady w INCI
Dlaczego mają potrzebę wnikania i penetrowania?
Niektóre olejki
Oleje z przenikalnością ponad 85% - z nasion czarnej maliny 94%, kameliowy 85%, z orzechów laskowych 85%, rycynowy 90%, kokosowy
O tym czy oleje dobrze wnikają we włosy czy nie decydują kwasy z których zbudowane są cząsteczki olei. Takie olejki mogą odżywiać, bezpośrednio wpływają więc na kondycję włosów. 
Hydrolizowane proteiny
Np. Hydrolysed Wheat Protein
Proteiny o niewielkich rozmiarach mogą wnikać w głąb włosa, wzmacniające je i odżywiając
Woda
Water, Aqua
Zatrzymanie wody we włosach jest najczęściej kluczem do odpowiedniego nawilżenia, pomagają w tym humektanty (wiążą wodę), silikony i inne substancje powłokotwórcze
Tokoferole
Witamina E, INCI: Tocopherol
Ceramidy
Glikosyloceramidy – zdolne do transformacji ceramidów zbliżonych do ludzkich (Hydroxypalmitoyl Sphinganine)
Niektóre wnikają w głąb włosa i osadzają się w jego włóknie, by zastąpić brakujące ceramidy, wypełniają ubytki

uff.. Zostawiam Was więc z tym wpisem dzisiejszego wieczora :))
Miłego weekendu :*

źródła: [1] [2] [3] [4] 

30 komentarzy:

  1. Muszę się przyjrzeć swoim maskom, odżywkom i szamponom i zobaczyć co tak na prawdę pielęgnują ;) No i postaram się odsączać włosie przed zastosowaniem jakiejś odżywy

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeżeli nakładam maskę to obowiązkowo pod czepek i czapkę zimową, teraz latem wyglądam pewnie głupio biegając po domu w fioletowej czapce Milki, ale wiem, że tak najszybciej zobaczę efekty działania kosmetyku ;)
    Anomalia

    OdpowiedzUsuń
  3. uwielbiam twoje czysto teoretyczne posty :) dużo można się dowiedzieć :)
    co do odsączania włosów przed nałożeniem maski - jeśli planuję nałożyć maskę na dłużej niż kilka chwil, zawsze odsączam włosy ręcznikiem - inaczej wszystko spływałoby mi po szyi :) ale na co dzień nakładam odżywki i maski tylko na chwilę, wtedy tak jak Ty jedynie delikatnie wykręcam włosy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak zwykle bardzo przydatny wpis:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzisiaj podgrzewalam na wlosach termoaktywna maske :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawe informacje, sama czasem sie nad tym zastanawialam jak to jest, ze niektore maski czy odzywki dzialaja a inne nie, skoro w sumie wlos jest tkanka martwa i w sumie nic nie powinno do niego przenikac :P A jednak niektore oleje moga, dobrze wiedziec :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Kiedyś odsączałam w losy przed nakładaniem odżywki lub maski, ale ostatnio przestałam to robić, chyba z lenistwa. :(

    OdpowiedzUsuń
  8. rewelacja, teraz siedzę i sprawdzam składy odżywek :D

    OdpowiedzUsuń
  9. Bombowy wpis :) Jesteś wielka :) Zawsze taka skrupulatna, dokładna, wszystko jasno, zrozumiale przedstawione :) Studiuję wnikliwie i rozmyślam :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Twoje ostatnie wpisy mnie zachwycają :D

    OdpowiedzUsuń
  11. no no, napracowałaś się nieźle nad tym postem :) powiem Ci, że jakoś nigdy nie zastanawiałam się, czy maska lub odżywka wnika w moje włosy - po prostu sięgam intuicyjnie po to, co daje u mnie dobry efekt ;p a włosy odsączam w koszulkę tylko przed aplikacją maski na dłużej, przed odżywką zwykle je tylko delikatnie "wygniatam" ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Świetny wpis i przydatny przed wszystkim :)

    OdpowiedzUsuń
  13. A kokosowy nie jest przypadkiem olejem wnikającym w włos? Czytałam na jakimś blogu (nie jestem pewna, czy to przypadkiem nie było u Anwen), że dlatego może się nie sprawdzić na porowatych włosach- bo wnika do środka, rozszerzając powierzchnię włosa, tym samym rozchylając bardziej jego łuski, co skutkuje puchem. Ale może się mylę :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kokosowy jest zakwalifikowany w obu grupach w tabeli :) Może działać zarówno na powierzchni zapobiegając utracie wody jak i wnikać wgłąb, w zależności od substancji towarzyszących, rodzaju włosów i sposobu nałożenia

      Usuń
  14. świetny post! wszystko jasno i czytelnie wyjaśnione... aż sobie zapiszę i będę wracać do tego wpisu :)

    OdpowiedzUsuń
  15. muszę się przekonać do noszenia maski na włosach dłużej, niż na czas kąpieli... czepek kupiony, teraz tylko czekam na odpowiednią chwilę :) tyle się naczytałam o dobrym wpływie ciepłego komprezu na włosach, a jeszcze nie miałam okazji sprawdzić.
    pozdrawiam, A

    OdpowiedzUsuń
  16. Nooooo co za notka <3 Napracowałaś się, ale ja dziękuję z całego serduszka, świetnie napisane i już sobie zapisuję na pasku, żeby jutro dokładniej przeczytać jeszcze raz!
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo fajny i konkretny wpis :)Byłam kiedyś w salonie fryzjerskim na saunie i faktycznie działa rewelacyjnie! :) Warto podgrzewać maski, albo ręcznik :) ewentualnie można sobie zrobić saunę pod prysznicem, czy podgrzewać nawiewem z suszarki.

    OdpowiedzUsuń
  18. Świetny wpis, wszystko napisane bardzo czytelnie. Dzięki za ten post :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Genialny wpis! Bardzo pomocny:)

    OdpowiedzUsuń
  20. ach, Twoja wiedza jest taka wielka
    jestem zdecydowanie na tak :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Super wpis, muszę dokładniej przyjrzeć się moim odżywkom i maskom.

    OdpowiedzUsuń
  22. a ja zawsze odsączam włosy przed nałożeniem na nie odżywki czy maski ;)
    bardzo fajny post ;)

    OdpowiedzUsuń
  23. Bardzo fajny i przydatny post. Myślę, że nie jedna z nas z niego skorzysta :)

    OdpowiedzUsuń




Nie zgadzam się na kopiowanie tekstów i zdjęć mojego autorstwa bez mojej zgody lub podania źródła.
Treści publikowane na moim blogu podlegają ochronie przez prawo autorskie. Przeglądając tą stronę akceptujesz korzystanie z plików cookie.