piątek, 27 lipca 2012

Witaminy i minerały sposobem na piękne włosy – cz. II minerały


Codzienna stylizacja, suszenie gorącym nawiewem, zabiegi fryzjerskie - mają służyć atrakcyjnemu wyglądowi. Takie zabiegi nie sprzyjają jednak zdrowi naszych włosów i skóry głowy. Dodatkowe zaniedbania w diecie, brak odpowiednich witamin i minerałów przyczyniają się do wzmożonego wypadania włosów oraz ich osłabienia.

Witaminy i minerały sposobem na piękne włosy - cz I Witaminy 

 Przez żołądek do zdrowych włosów – czyli jakich minerałów potrzebują nasze włosy?


    siarka/www.geopic.pl
Siarka
Co nam daje?
Siarka jest budulcem, wchodzi w skład aminokwasów siarkowych, które z kolei tworzą bardziej skomplikowane struktury białkowe. Najbardziej istotne aminokwasy siarkowe to cysteina i metionina. Ta druga działa jak filtr oczyszczając nasz organizm z toksyn. Cysteina i metionina nie mogą być magazynowane w ustroju na zapas, a więc ich niedobór natychmiast odbija się na kondycji włosów. 
Siarka ma wpływ na leczenie schorzeń skórnych oraz działa regenerująco. Odpowiednia ilość siarki w naszym organizmie opóźnia oznaki starzenia się komórek.
Źródła:
Możemy ją znaleźć w mięsie i jego przetworach, jajach, serach, mleku oraz rybach. Spore ilości siarki zawierają cebula (o wcierce cebulowej tutaj), seler, szpinak, cykoria, papryka, pomidory, koper, kapusta, brukselka, morele, awokado i truskawki. Dodatkowo spotykamy ją w produktach zbożowych, np. kiełkach pszenicy, płatkach owsianych, otrębach pszennych, ciemnym pieczywie, a także soi i roślinach strączkowych


Cynk
Co nam daje?
Cynk nazywany jest pierwiastkiem piękna. Każda, nawet najmniejsza komórka potrzebuje cynku do prawidłowego podziału, zaś praca 300 enzymów jest regulowana przez ten ważny pierwiastek. Cynk sprawia, że nasze włosy są zdrowe, gęste i lśniące, a skóra jest gładka i pełna blasku. Wpływa na gospodarkę witaminy A w organizmie, a ona ma olbrzymie znaczenie dla keratynizacji włosów. Długotrwały niedobór powoduje zahamowanie wzrostu i przerzedzenie, w ekstremalnych przypadkach - całkowite wyłysienie.
Źródła:
Bogatym źródłem pierwiastka są ostrygi, wątróbka, skorupiaki, mięso, sery, ryby, pełnoziarniste pieczywo, jaja, nasiona roślin strączkowych, pestki dyni, mleko, a nawet szampan.
Ciekawostki
Cynk poprawia sprawność intelektualną :-)

Żelazo
Co nam daje?
Żelazo odpowiada za tzw. oddychanie komórkowe, czyli dostarczanie energii komórkom macierzy, dzięki których podziałom i różnicowaniu się powstaje włos. Niedobór bywa spowodowany nie tylko złym odżywianiem, ale także obfitym miesiączkowaniem lub ciążą. Włosy stają się wtedy cienkie, łamliwe i ulegają przerzedzeniu.
Źródła:
Źródłem żelaza  jest chuda wołowina, wątróbka, a także szpinak, fasola i groch. Produktów zawierających żelazo nie powinno się łączyć w posiłkach z nabiałem, gdyż to upośledza jego wchłanianie, poprawia je natomiast witamina C.
Ciekawostki
Żelazo jest głównym składnikiem hemoglobiny.

Krzem
Co nam daje?
Krzem, nazywany minerałem piękności. Wzmacnia włosy, skórę, paznokcie, poprawia też wygląd (oraz kondycję) większości tkanek. Przede wszystkim bierze udział w procesie keratynizacji. Włosy zawierają duże ilości krzemu - dzięki niemu są mocniejsze i grubsze. Minerał ten pobudza do aktywności enzym, który jest odpowiedzialny za prawidłową produkcję kolagenu.
Źródła:
Krzemionkę znajdziemy w kaszy jaglanej, także gryczanej i płatkach owsianych. Pierwiastek ten możemy znaleźć w wielu roślinach, które są uznawane za zioła. Zaliczamy do nich skrzyp polny, dziewannę, kozieradkę, płucnicę islandzką, pokrzywę, podbiał, rdest, przywrotnik, turzyce, poziewnik i przytulie. Z ziół tych przygotowuje się odwary.
Ciekawostki
Krzem zawiera substancje zwaną antywitaminą B1, która niszczy witaminę B1 i dlatego konieczna jest jej suplementacja (np. drożdże) Gotowe preparaty ze skrzypem polnym często zostały już wzbogacane o ten składnik.


Miedź

Co nam daje?
Miedź jest niezbędna w procesach przetwarzania i przyswajania żelaza. Jeśli jej zabraknie stan włosów również ulegnie pogorszeniu. Poza tym wchodzi ona w skład tzw. mostków dwusiarczkowych, które zapewniają włosom sprężystość i siłę. Tym samym działa wzmacniająco na włosy. Od niej zależy wzrost prawidłowej struktury rogowej. Jej niedobór prowadzi do odbarwienia i zmian strukturalnych we włosach.
Źródła:
Znajduje się w owocach morza, warzywach strączkowych, awokado, kiwi

Który minerałów wydaje wam się najważniejszy? Co jeszcze istotnego powinniśmy o nich wiedzieć?
Które z minerałów przyjmujecie niemal codziennie, a które rzadko zdarza wam się spożywać? :-) Możecie polecić jakieś suplementy/zioła/dania zawierające najcenniejsze minerały dla naszych włosów?

PS. Skończył mi się olej lniany, a migdałowego używałam dwa dni temu. Tak oto pod ręką został nieszczęsny (dla porowatych włosów) kokos, olejek rycynowy i nafta. Wieczorem, myślę sobie "A! dam mu jeszcze jedną szansę". I tak właśnie olejowałam kokosem na suche włosy z odrobinką nafty. Dziś moje porowate włosy są lśniące, gładkie i odżywione o_O Doznałam wielkiego szoku, bo ostatnie 3 spotkania kończyły się włosową tragedią. 

12 komentarzy:

  1. MI rzadko zdarza się spożywać krzem

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. no to polecam skrzyp:D albo inne ziółko :) Pamiętajcie dziewczyny - żeby wydobyć ze skrzypu jak największe ilości krzemionki należy go gotować co najmniej 5min :)

      Usuń
  2. bardzo ciekawa i pożyteczna notka ;))

    OdpowiedzUsuń
  3. olej kokosowy i nafta ? Hm spróbuje dzisiaj :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. taaaak:D tego połączenia użyłam bardzo spontanicznie, bo moje włosy nienawidziły kokosa, więc żeby jakoś im pomóc... :D

      Usuń
  4. Bardzo fajny i ciekawy blog,masz mega wiedzę dziewczyno,a włosy z każdym miesiącem coraz piękniejsze:)Zapraszam do mnie,może chcesz się obserwować?:D

    OdpowiedzUsuń
  5. kurczę, jesteś chyba jedyna osobą na świecie, która ciekawie pisze o witaminach i minerałach ;p serio ;)
    chciałam jeszcze coś dodać o żelazie, ale tak sobie myślę, że zwykli "śmiertelnicy" nie muszą się tym przejmować ;) napisałaś najważniejsze rzeczy dotyczące wchłanialności, z tym że dotyczy to raczej żelaza niehemowego - przyjmowanego z pokarmami roślinnymi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. cieszę się :) Wyszłam z założenia, że przy ogromie kosmetyków, do których mamy dostęp zapominamy o zdrowej diecie, która ma największy wpływ na naszą skórę, włosy, paznokcie czyli piękny wygląd :)

      Usuń
  6. Bardzo mądre podejście, kompleksowe :) Zdrowa, urozmaicona dieta (dobre oleje, ryby, orzechy, warzywa, owoce, hmmm az się rozmarzyłam :)) i kosmetyki, coś co lubię :) Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia w dalszym dbaniu o włoski!

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja niestety mam anemię i brakuje mi żelaza :( Strasznie wypadają mi włosy i muszę łykać tabletki na receptę :(

    U mnie recenzja matującego kremu od GARNIERA ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. ja zamówiłam olej kokosowy, a dopiero potem zrobiłam test na porowatośc, wiec tez po uzyciu spodziewam sie sianka-zobaczymy, na szczescie zamowilam 150ml... a ty uwazasz, ktory olej kokosowy za lepszy? vatikr czy zwykly?


    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. uważam, że bez względu jaki olej wybierzemy lepszy będzie ten naturalny bez zbędnych dodatków :)
      Moja przygoda z olejem kokosowym jest podobna :) kupiłam przed określeniem porowatości no i mam...

      Usuń




Nie zgadzam się na kopiowanie tekstów i zdjęć mojego autorstwa bez mojej zgody lub podania źródła.
Treści publikowane na moim blogu podlegają ochronie przez prawo autorskie. Przeglądając tą stronę akceptujesz korzystanie z plików cookie.