wtorek, 24 lipca 2012

Witaminy i minerały sposobem na piękne włosy – cz. I Witaminy


Odpowiednia dieta jest jednym z najistotniejszych punktów w pielęgnacji włosów. Niestety często tym zapominamy, a zamiast zróżnicowanych posiłków stajemy się suplemento-maniakami.  Dzisiaj o tym jakie witaminy i minerały są niezbędne dla pięknego wyglądu naszych włosów oraz gdzie ich szukać.
Witaminy, których nie może zabraknąć
Są to przede wszystkim witaminy z grupy B. Ale nie możemy zapominać także o tzw. „witaminach młodości” czyli A+E oraz C

http://www.i-witaminy.eu

B1 (tiamina)
Co daje naszym włosom?
Zapewnia naszym włosom optymalne warunki rozwoju. Reguluje pracę gruczołów łojowych, a więc pomaga w leczeniu i zapobieganiu łojotokowemu zapaleniu skóry głowy (ŁZS) oraz łupieżu. Jak wszystkie witaminy z grupy B bierze udział w procesie dostarczania składników odżywczych naszym włosom.
Źródła:
Głównymi źródłami witaminy B1 są drożdże (o napoju drożdżowym tutaj), produkty zbożowe, wieprzowina, rośliny strączkowe (groch, fasola)
Informacje:
Ulega redukcji pod wpływem alkoholu.

B2 (ryboflawina)
Co daje naszym włosom?
Odpowiada za kondycję skóry głowy, bierze udział w procesach regeneracyjnych komórek. Podobnie jak tiamina reguluje pracę gruczołów (zapobiega łojotokowi). Niedobór ryboflawiny sprawia, że nasze włosy tracą swój naturalny blask oraz zwiększa się skłonność do ich wypadania.
Źródła:
Główne źródła witaminy B2 to produkty zbożowe, drożdże, rośliny strączkowe (groch, fasola, soja), migdały, grzyby, orzechy włoskie, mleko, wątróbka, jaja, drób, ryby (łosoś, makrela, pstrąg)
Witamina B2 dodawana jest do produktów spożywczych i na etykietach oznaczana jest symbolem E101.
Informacje:
Ulega redukcji pod wpływem alkoholu, kawy, leków psychotropowych, a także doustnych środków antykoncepcyjnych.

B3 (witamina PP, niacyna)
Co daje naszym włosom?
Reguluje pracę gruczołów, pomaga w leczeniu ŁZS i łupieżu. Dzięki niej składniki pokarmowe i tlen dostarczane są do wszystkich komórek, w tym również do włosów, zapewniając im odpowiednie odżywienie.
Źródła:
Przede wszystkim produkty zawierające duże ilości białka, chude mięso, wątróbka, drób, ryby, fasola, groch, drożdże piwne, suszone brzoskwinie, migdały, grzyby
Informacje:
Utrata niacyny spowodowana jest głównie przez spożywanie dużych ilości cukrów, słodyczy, a także picia słodkich napoi.

B5 (kwas pantotenowy)
Co daje naszym włosom?
Niezbędna w procesach regeneracyjnych (podział komórek w mieszku włosowym). Jest naturalnym składnikiem występującym w skórze i włosach, dlatego poprawia ich kondycję, a nawet pigmentację.  Jednym z pierwszym objawów braku witaminy B5 jest wypadanie włosów, przedwczesna siwizna. Jest także ważnym składnikiem spoiwa wypełniającego przestrzenie międzykomórkowe i utrzymującym odpowiednią wilgotność włosów.
Źródła:
Witaminę B5 znajdziemy w wątróbce, otrębach pszennych, mleczku pszczelim, pestkach słonecznika, serach.
Informacje:
Nie powinna być stosowana wraz z zażywaniem preparatów z naparstnicy lub syntetycznych glikozydów nasercowych (nasila ich toksyczne działanie)

Witamina B6 (pirodoksyna)
Co daje naszym włosom?
Podobnie jak witamina B5 bierze udział w procesie wytwarzania i regeneracji włosa (podział komórek w mieszku) i odpowiada za jego prawidłowy wzrost. Pirodoksyna zapobiega wypadaniu włosów, reguluje pracę gruczołów (leczenie ŁZS), poprawia odporność całego organizmu. Chroni włosy przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych i środowiskowych.
Źródła:
Występuje w pestkach słonecznika, nasionach sezamu, kiełkach pszenicy i orzechach, a także w śledziach i drożdżach
Informacje:
Zbyt mała ilość witaminy B6 obniża ilość witaminy C we krwi, a niedobór witaminy C zwiększa wydalanie B6

Witamina B7 (biotyna)
Co daje naszym włosom?
Zawiera cząstki siarki, które są dostarczane do odpowiednich komórek. Zapobiega wypadaniu włosów i ich przetłuszczaniu się oraz powstawaniu łupieżu. Nazywana jest witaminą piękności ponieważ jej obecność w organiźmie pomaga utrzymać zdrowy wygląd skóry.
Źródła:
Witamina B7 jest szeroko rozpowszechniona w produktach spożywczych, jednak jest jej w nich bardzo mało. Można ją znaleźć w mleku, wątrobie, żołądkach, żółtkach jajek, serze, otrębach, rybach, drożdżach, burakach, cebuli, a także w różnych warzywach oraz owocach.
Informacje:
Brak przeciwskazań w zażywaniu

Witamina B9 (kwas foliowy)
Co daje naszym włosom?
Niedobory witaminy B9 powodują zahamowanie procesów wzrostu i odnowy komórek. Wpływa więc na szybszy porost włosów.
Źródła:
Źródła w pożywieniu: sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka, a także pomidory, groch, fasola, soczewica, soja, buraki, orzechy, słonecznik, drożdże piwne, wątroba, żółtko jajka, pszenica, pomarańcze, banany, awokado.

Informacje:
Brak przeciwskazań w zażywaniu

Witamina A
Co daje naszym włosom?
Witamina A ma bardzo duży wpływ na nasze włosy. Odpowiada głównie za pojawianie się łupieżu. Poza tym jej odpowiednia ilość w organizmie neutralizuje wypadanie włosów.
Najwięcej tej witaminy jest w oleju z wątroby ryb i zwierząt morskich.
Retinol ulega zniszczeniu pod wpływem tlenu z powietrza. Gdy jemy normalnie potrawy, jego ubytek nie jest aż tak wielki, lecz gdy dodatkowo je gotujemy w wysokiej temperaturze, to ta strata jest naprawdę duża.
Informacje: Zwiększona ilość retinoidów (witamina A) w organizmie może powodować łysienie telogenowe
Nie należy przekraczać dziennego zapotrzebowania - u dorosłych ok. 800-1200, u dzieci 400-700mg

Witamina C (kwas askrobiowy)
Co daje naszym włosom?
Wiadomo, że nasze włosy nie mogą same produkować i magazynować substancji odżywczych i trzeba je do nich dostarczać, dlatego właśnie witamina C bardzo wspiera rozwój włosów. Dzięki niej bowiem mikroelementy są lepiej dostarczane do włosów, a to z kolei sprzyja ich rozwojowi. 
Źródła:
Witamina C spotykana jest głównie w warzywach i owocach. Doskonałym jej źródłem są zarówno owoce cytrusowe (banany, mandarynki, pomarańcze), jak i czarne oraz czerwone porzeczki, maliny bądź truskawki. Znajduje się również w jabłkach, ziarnach soi, ziemniakach, pomidorach i karczochach. 

Witamina E
Co daje naszym włosom?
Zajmuje się zwiększeniem absorpcji tlenu do obiegu krwi. Jest niezwykle istotne dla poprawy cyrkulacji do skóry głowy. Kiedy trzon włosa ma tendencje do łamliwości i częstszego wypadania oznacza że brakuje witaminy E. Naturalnej witaminy E w programie wzrostu włosów powinno znajdować się od 400 do 800 I.U.
Źródła:
Duża ilość Witaminy E znajduje się w tłoczonych na zimno olejach, przede wszystkim w oleju z kiełków pszenicy

A wy pamiętacie o dostarczaniu włosom witamin 
"od wewnątrz" :)? W jakiej postaci je przyjmujecie 
(ziółka, suplementy, zdrowa dieta)?

źróła: handsomemen.pl, www.i-witaminy.eu


12 komentarzy:

  1. Super wszystkie witaminki w jednym miejscu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja bym tylko dodała, że witamin z gruby B nie można przedawkować, to znaczy, nie da się, bo nadmiar ucieka z moczem. Poza tym wszystkie, w łatwo przyswajalnej formie, są w drożdżach. niestety z suplementów jesteśmy w stanie przyswoić tylko kilka procent z zawartych tam składników.

    A rozpiska bardzo fajna :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Święta prawda o suplementach, ale niestety Polacy, głownie Polki nie zdają sobie z tego sprawy i według licznych rankingów jesteśmy w czołówce krajów, które sięgają po pastylki mające zapewnić nam młodość, nienaganną sylwetkę i inne obiecywane przez producenta rzeczy :)

      Usuń
  3. Odżywianie jest chyba najważniejsze jesli marzymy o pięknych włosach :)
    żadne odżywki nie zadziałaja na włosy tak jak witaminki i dobre odzywianie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. ale fajnie to opisałaś, bardzo przyjemnie się czytało :) ja staram się dbać o dietę, bywa z tym niestety różnie. od suplementów mam na razie przerwę. skupiam się na tym, żeby nie wypłukiwać sobie dodatkowo witamin, bo niestety z tym też mam problem.
    warto dodać, że nie można przesadzać z witaminą A - kumuluje się w wątrobie, a jej nadmiar jest szkodliwy i może prowadzić m.in. do łysienia plackowatego

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dzięki Twojemu komentarzowi sprawdziłam związek witaminy A z łysieniem :) Jej zwiększona ilość w organiźmie powoduje łysienie telogenowe, informację oczywiście dodam do wpisu, ponieważ wydaje się być dość istotna.

      Usuń
  5. u mnie ostatnio w diecie pojawiło się wiecej warzy
    mam problem z przestrzeganiem wszystkiego
    ale staram sie

    dziekuje za zyczenia ;*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też się bardzo staram, chociaż nie zawsze mi wychodzi (niestety ale... zupki chińskie <3)

      PS. nie ma za co:)

      Usuń
  6. Przydatne informacje ;)
    Pozdrawiam / Y.

    OdpowiedzUsuń
  7. Staram się jeść dużo produktów zbożowych (uwielbiam owsiankę) i wcinam warzywa i owoce.Co do suplementów - piję pokrzywę,która wypłukuje witaminy z grupy B...a jednak działa ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. także uwielbiam owsiankę:D Pokrzywa zawiera witaminę B2, ale warto popijając ziółka (nie tylko pokrzywę, ale także skrzyp) uzupełnić dietę o inne witaminy z grupy B między innymi popijając np. drożdże.

      Usuń
  8. świetny blog obserwuje i zapraszam do siebie
    http://ania-lookstyle.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń




Nie zgadzam się na kopiowanie tekstów i zdjęć mojego autorstwa bez mojej zgody lub podania źródła.
Treści publikowane na moim blogu podlegają ochronie przez prawo autorskie. Przeglądając tą stronę akceptujesz korzystanie z plików cookie.