Chciałam Wam bardzo, ale to bardzo podziękować za miłe słowa pod ostatnim wpisem - dawno nie usłyszałam tylko ciepłych słów na temat wyglądu bloga i zaproponowanych zmian. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że taki wygląd "light" niektórych może razić w oczy - ale nigdy nie uda dopasować się go do wszystkich ;).
Dzisiaj mały "refresh" - bo aktualizacja efektów suplementacji cynkiem i witaminą A, którą wiele z Was było zainteresowanych i dawało mi znać o tym niejednokrotnie w komentarzach i wiadomościach. Jeśli chciałybyście poczytać o właściwościach cynku i całej suplementacji zapraszam Was do tego wpisu, dziś będzie jedynie o mojej suplementacji, o tym czy nadal ją kontynuuję i co dzięki niej uzyskałam.
Ciągłość suplementacji
Musicie wiedzieć, że to jak ja stosuję suplementacje cynkiem i witaminą A działa na mój organizm, niekoniecznie sprawdzi się u wszystkich. Przed takim długotrwałym wspomaganiem najlepiej jest zrobić odpowiednie badania, które warto powtarzać co jakiś czas.
Od 20 czerwca miałam tylko dwie miesięczne przerwy w suplementacji cynkiem i witaminą A - we wrześniu i w lutym. Oba te miesiące wspominam - na powrót zwiększoną łamliwością paznokci (po około dwóch tygodniach od odstawienia) i trudniej gojącymi się wypryskami.
Dawka
Przez większość czasu dietę uzupełniałam cynkiem z witaminą C (Colfarm) 10mg. Jakoś jesienią postanowiłam zwiększyć dawkę (w imię tego, że zawartość z suplementacji nie wchłania się w pełni) i przez dwa kolejne opakowania zażywałam Cynk 15mg (Walmark i Chelacynk). Nie zauważyłam żadnej różnicy, być może przez zwiększoną obecność miedzi w diecie (działanie antagonistyczne), stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz większej dawki witaminy B6. *
We wszystkich wymienionych opakowaniach kapsułek jest 30, więc jedno opakowanie wystarcza na pełny miesiąc suplementacji.
* Dzieci i dorośli z cukrzycą oraz osoby przyjmujące większe dawki witaminy B6 mają zwiększone zapotrzebowanie na cynk. Również intensywne kuracje kortyzonem (sterydami), zażywanie pigułek antykoncepcyjnych, zbyt słone lub zbyt słodkie długotrwałe odżywianie powodują zubożenie organizmu w ten pierwiastek.
Dzienne zapotrzebowanie na cynk to ok 13 mg (Kobiety)
Linki
Problemy z jakimi zmagają się osoby z niskim poziomem cynku
- W skutek niedoboru cynku w organizmie może dochodzić do nadmiernego gromadzenia się trójglicerydów i w efekcie odwrotnego niż odchudzanie - do otyłości.
- Słabe gojenie się ran i wyprysków
- Trądzik
- Łamliwość paznokci
Utrzymujące się efekty suplementacji
- Szybsze gojenie się wyprysków,
- Zmniejszenie się nasilenia krost,
- Całkowite zniknięcie białych plamek na paznokciach,
- Wzmocnienie paznokci,
- Zminimalizowanie wypadania włosów,
Linki
chyba spróbuję, bo wygląda na to że mam zwiększone zapotrzebowanie.
OdpowiedzUsuńOd dwóch tygodni, dzięki Twojemu wpisowi, łykam cynk i witaminkę A. Już zauważyłam różnicę na twarzy :) Mniej wyprysków a jeśli już jakieś się pojawią znikają z prędkością światła. Nawet zmniejszyło się wypadanie włosów :) Paznokcie są bardziej oporne, łamią się mniej, ale jeszcze nie ma się czym zachwycać. Łykam więc dalej :)
OdpowiedzUsuńTeż tak mam z paznokciami, jak łykam suplementy jest super, jak odstawiam łamią się na potęgę....
OdpowiedzUsuńWłasnie zaczęłam suplementację cynkiem.
OdpowiedzUsuńMoje pazurki po ostatnich tipsach są w opłakanym stanie, więc chyba się zdecduję ! :)
OdpowiedzUsuńJa lubię pestki dyni, a one są podobno bardzo bogate w cynk, więc chyba nie brakuje mi tego pierwiastka.
OdpowiedzUsuńCiekawe. Nie słyszałam o tym :)
OdpowiedzUsuńA nie można brać samego cynku bez witaminy A ?
OdpowiedzUsuńmożna. Połączenie cynku z witaminą A wiąże się z tym, że cynk sprzyja "uruchamianiu" witaminy A, bez niego podawanie witaminy A może być bez sensu ponieważ i tak nie wpłyniemy wystarczająco na złagodzenie niedoboru.
UsuńA to jednak dokupię dziś cynk :)
UsuńI raz dziennie obie tabletki ?
zastanawia mnie czy chorując na niedoczynność tarczycy i biorąc leki mogę zacząć taka suplementację. Czytałam, że cynk jest ważny przy tej chorobie, ale nie zawsze, bo może zwiększać poziom hormonów prowadząc do nadczynności. A huśtawka hormonów jest bardzo niewskazana dla chorych na tarczycę. No i chyba będę musiała naradzić się z endokrynologiem czy moge zacząć taką sumplementację. Jak zwykle coś :(
UsuńNigdy sie nie zastanawiałam na cynkiem w moim organizmie. Wiem, że muszę witaminy z grupy B dostarczać. Ostatnio tez pokazała mi się biała plamka na paznokciu i zastanawiam się czego niedoborem jest.
OdpowiedzUsuńtaką kurację planuje już od jakiegoś czasu, czas wejść do apteki :)
OdpowiedzUsuńChyba spróbuję tkaiej suplementacji ;)
OdpowiedzUsuńSwego czasu też miałam ochotę na taki duet,ale zrezygnowałam z niewiadomych powodów ;D Postaram się dopisać do listy kuracji wewnętrznych na 2014 rok,ponieważ chętnie zobaczyłabym u siebie efekty opisane wyżej :) Pozdrawiam i zapraszam do siebie,gdzie zapowiedziałam nowy projekt- http://larosier.blogspot.com/2014/03/modziez-xxiw-sposob-postrzegania.html :)
OdpowiedzUsuńSuplementacja nie zaszkodzi, grunt to zróżnicowana dieta.
OdpowiedzUsuńOd czerwca łykasz witamine A? Chyba żartujesz sobie dziewczyno, witamina A nadmiarze jest bardzo niebezpieczna, nie jest ona wydalana z moczem tylko jej nadmiar gromadzi się w organizmie. Szczególnie taka w tabletkach jest najgorsza. Skutki możesz odczuć za kilka lat
OdpowiedzUsuńDziekuję za troskę, ale bez obaw ;) - pod kontrolą lekarza i z wykonywaniem badań - pisałam wielokrotnie o hiperwitaminozie A m. in. w serii witaminy i minerały - jestem uświadomiona ;)
Usuńno to dobrze :) ale też myśle o innych dziewczynach, że wiele z nich bez zastanawienia będzie ją łykać bez ograniczeń
Usuń