poniedziałek, 25 czerwca 2012

Moje ziele, czyli działanie "od środka"

Zioła odgrywają znaczącą rolę w naszym życiu, jedne są mniej drugie bardziej wyszukane, ale dla zdrowia niezastąpione. 
Można tworzyć z nich napary, herbatki, płukanki do włosów, czy naturalne toniki do twarzy. Dziś przedstawiam wam moje dwa niezbędniki w walce o zdrowe i piękne włosy "od środka". 
W roli głównej: Urticae folium - liść pokrzywy i Equiseti herba - ziele skrzypu. 
Urticae folium. Pokrzywa zwyczajna. (1,89zł/50g)
Pokrzywa jest aktualnie dość niedoceniana. Najczęściej traktowana jako nieprzyjemny chwast, której nikt nie chce mieć w swoich ogródkach.
Najlepsze do przygotowania naparów są liście, można używać zarówno tych świeżo zerwanych lub kupnych Ja swoje suszone listki zamówiłam na doz.pl i zapłaciłam 1,89zł za 50 g. z darmową przesyłką do wybranej przeze mnie apteki.
Skład i działanie, czyli dlaczego warto
Pokrzywa jest bogatym źródłem witamin min. B2 (ryboflawina - której niedobór staje się powodem problemów w funkcjonowaniu ukł. nerwowego), wit. K - poprawia krzepliwość krwi, pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, czy witamina C. Dzięki codziennym piciu naparu z pokrzywy wypełniamy swój organizm  mnóstwem pierwiastków i mikroelementów takich jak kwas pantotenowy, który przyspiesza regenerację się komórek, wapń, żelazo, potas, jod, siarka. 
Pokrzywa znana jest głownie jako wspomagająca leczenie chorób układu moczowego, naturalny przyspieszacz trawienia czy też środek poprawiający wygląd cery, nadający naszym włosom naturalnego blasku oraz przyspieszający ich porost.
Herbata z pokrzywy
Smak ma zwyczajny, dla mnie znośny, a nawet smaczny. Nie różni się wiele od herbaty zielonej, która także jest źródłem zdrowia. Przygotowanie zajmuje mi nie więcej niż 2 minut czasu, bo parzy się dość szybko. 
Kuracja pokrzywą wygląda następująco: Piję ją codziennie przez cały miesiąc, w ilości jednego lub dwóch kubeczków. Po miesiącu robię tydzień przerwy, żeby organizm się nie przyzwyczaił i aby nadal "działał" na pokrzywę. Właściwie to zastąpiła mi ona w zupełności kawę, którą kiedyś piłam na potęgę. 
Krótko o płukance z pokrzywy
Płukanka do włosów z pokrzywy pomaga dłużej zachować świeżość włosów. Chociaż sama przygotowuję ją dość rzadko (moje włosy myję zazwyczaj rano, kiedy nie ma czasu na odcedzanie listków). Jeżeli chodzi o sposób to jest dokładnie taki jak przy tworzeniu herbaty, jednakże potem dobrze jest odcedzić wszystkie pozostałości, a sam wywar wlewamy do miski lub głębokiej umywalki i dolewamy trochę letniej wody, aby można było wypłukać włosy.

Equiseti herba. Ziele skrzypu. (1,69zł/50g)

O ile z pokrzywą się zaprzyjaźniłam i jesteśmy "na Ty", to ze skrzypem mam trochę gorzej. Zaraz dowiecie się dlaczego...
Skład i działanie, czyli dlaczego warto
Surowcem leczniczym są tutaj pędy skrzypu. Podobnie jak pokrzywa ma działanie moczopędne dzięki obecności Flawnoidów, ponadto kąpiele z dodatkiem skrzypu są przydatne w leczeniu ran i liszajów. Skrzyp jest oczywiście środkiem wzmacniającym włosy oraz zapobiegającym ich wypadaniu czy przetłuszczaniu się, dlatego dodaję go głownie do płukanek, w okresach wzmożonego wypadania. 
Skrzyp zawiera antywitaminę B1(niszczącą wit. B1), krzemionkę, sole mineralne, kwasy organiczne oraz wspomniane wcześniej flawonoidy.  Warto wiedzieć, że jeżeli zdecydujecie się na picie naparu ze skrzypu to warto uzupełnić swoją dietę w witaminy z grupy B, szczególnie tiaminy, ja uzupełniam ją dzięki napoju drożdżowym, o którym pisałam tutaj :)
Krzemionkę także podkreśliłam ponieważ to ona jest głównym czynnikiem pomagającym utrzymać piękny wygląd włosów, skóry i paznokci. Ponadto jest źródłem prawidłowego nawilżenia skóry, poprawy jej elastyczności, zapobiega wypadaniu włosów, zwiększając ich nawilżenie. Kiedyś nawet słyszałam, że ma chronić przed siwieniem. Jeżeli myślę o kosmetykach mających w składzie skrzyp od razu myślę Radical, którego ja używam w postaci mgiełki. 
Napar ze skrzypu
Jednakże uważam, że ziołolecznictwo najsprawniej oddziałuje "od wewnątrz", dlatego najlepsze efekty przynosi chyba wypijanie naparu. Ja nie potrafię znieść bezpośredniego smaku skrzypu, w związku z tym często dodaję pół łyżeczki do naparu z pokrzywy i tworzę swój napar, którego nazywam Sprzypokrzywowym.
W innej formie
Na początku czerwca skończyłam też moją 40-dniową kurację Skrzypowitą (nie piłam wtedy skrzypu, co za dużo to nie zdrowo). Jeżeli nie dodaję skrzypu do mojej pokrzywy, to łykam dwie tabletki Wyciągu ze skrzypu polnego i pokrzywy BioOgrody.

A Wy stosujecie jakieś ziółka?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

4 komentarze:

  1. Ja piję herbatkę krzemionkową http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=525087 i zamierzam zacząć pić:

    Według Klimuszki:
    ziele majeranku, korzeń mniszka, kłącze tataraku, liść bobrka, liść mięty pieprzowej, kora kruszyny, owoc kolendry, kłącze pięciornika - wszystkie składniki wagowo po równo. 3 łyżki ziół zaparzyć trzema szklankami wrzątku i odstawić w termosie min. na 3 godziny. Pić po szklance 3x dziennie.

    Według Sroki:
    liść orzecha włoskiego 100, ziele krwawnika 50, kwiat jasnoty białej 50, koszyczek rumianku 50, liść babki lacentowatej 50, korzeń mniszka 50, ziele przywrotnika 50, ziele centurii 20.
    ŁYŻECZKĘ ziół zalać szklanką wrzątku i ogrzewać w łaźni wodnej 20-30 min. Wypić szklankę gorącego naparu wieczorem, przed snem.

    Z tego wątku: http://rozanski.ch/forum/index.php?topic=831.msg7930#msg7930

    Tylko się coś do zielarskiego nie mogę wybrać ;)
    I witam, bo będę bloga śledzić.

    PS: Wiedziałaś, że zioła z krzemem (pokrzywa, skrzyp) powinno się gotować ok. pół godziny, bo krzem trudno się uwalnia do wody? http://cudownediety.blogspot.com/2012/06/sposoby-przygotowania-zio-co-to-jest.html Ja mam taki stalowy kubek z tchibo do parzenia kawy to w nim na najmniejszym palniku na najmniejszym ogniu tę herbatkę gotuję.

    OdpowiedzUsuń
  2. tak... to prawda, gotowanie ziół z zawartością krzemionki sprzyja jej wydzielaniu, a to ona jest najważniejsza dla naszych włosów np. w skrzypie polnym.

    Witam,
    No i dziękuję za przepisy :) na razie ziół mam w zapasie, ale być może kiedyś zrobię napar z Twoich przepisów bo wydają się bardzo wartościowe no i przydatne na rozgrzanie w zimowym okresie:)

    OdpowiedzUsuń
  3. dlaczego wolisz pokrzywę od skrzypu? niestety chyba nie zrozumiałam... :P

    OdpowiedzUsuń
  4. Dla mnie smak skrzypu solo jest nie do przyjęcia :)) Dlatego wolę mieszać go z pokrzywą.

    OdpowiedzUsuń




Nie zgadzam się na kopiowanie tekstów i zdjęć mojego autorstwa bez mojej zgody lub podania źródła.
Treści publikowane na moim blogu podlegają ochronie przez prawo autorskie. Przeglądając tą stronę akceptujesz korzystanie z plików cookie.